Hraj fair!

Hraj fair!

Každý sportovec, trenér, rodič nebo fanoušek je rád, když jeho tým nebo oblíbený hráč vyhrává. Smyslem školních sportovních soutěží však není pouze oceňovat ty nejlepší sportovce. Nedílnou součástí soutěží AŠSK by měl vždy být všudypřítomný duch fair play. I proto každým rokem společně s Českým klubem fair play připomínáme mladým sportovcům význam čestných soubojů, kamarádství a dodržování pravidel na hřišti i mimo něj.

Historie ČKFP

Československý klub fair play byl založen v roce 1975 na základě iniciativy sportovních rozhlasových reportérů. Jejich snahou bylo upozornit především na férové chování ve fotbalových zápasech. V relaci "Zlatá za neděli" ocenili, i když pouze slovně, výjimečné situace.

V roce 1978 se Klub stal složkou Československého olympijského výboru. Od té doby se také koná každoroční udělování cen fair play. Ve třech kategoriích (za čin, za celoživotní postoj a za propagaci fair play) se udělují tři stupně cen: hlavní, diplom a čestný dopis.

Od roku 1993, kdy se naše země rozdělila na dva samostatné státy, mluvíme pouze o Českém klubu fair play. V tomto období se také zrodila kategorie "Školní cena FP".

10 principů fair play

Spolupráce AŠSK a ČKFP

Spolupráce s AŠSK byla nastartována v roce 2007. Účast zástupců ČKFP na RF ve vybraných sportech se od té doby stala jednou z nejdůležitějších aktivit Klubu. Sportovní reprezentace jednotlivých škol obsáhne nejpočetnější skupinu dětí a mládeže. Proto má spolupráce AŠSK a ČKFP mimořádný výchovný význam.

V loňském roce se účast ČKFP zaměřila především na nejmladší věkovou kategorii.

Kromě již tradičního republikového finále (RF) ve vybíjené se přidalo i RF v přehazované, ve florbalu a v atletickém čtyřboji. Další RF v házené a přespolním běhu se týkala starších žáků a studentů. Na všechna zmíněná finále přijela předsedkyně ČKFP Květa Pecková, RF v přespolním běhu ozdobil svou účastí také známý herec a moderátor Jan Čenský.

Pro rok 2020 má spolupráce podobný scénář. Opět byla zvolena soutěž v  přehazované, florbalu, vybíjené a atletickém trojboji pro kategorii II. Školních sportovců v kategoriích III., IV. a V. se účast zástupce ČKFP týká RF ve stolním tenise a florbalu.

SoutěžDatumMísto
Přespolní běh kat. III - VI17. 10. 2019Hradec Králové
Stolní tenis kat. IV, V23.-25. 3. 2020Hostinné
Přehazovaná kat. II25.-26. 3. 2020Liberec
Florbal kat. III15.-16. 4. 2020Hostinné
Florbal kat. II22. 5. 2020Plzeň
Vybíjená kat. II9.-10. 6. 2020Pecka
Atletický trojboj kat. II17. 6. 2020Turnov

Z výchovného hlediska je spolupráce AŠSK a Českého klubu fair play jednou ze základních kroků ve výchově mládeže. Udělení ceny přímo na turnaji představuje správný příklad ocenění pro všechny, kteří se sportovního klání účastní.


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2020 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací