ISF WSC Football: Postup mezi nejlepších osm!

Závěrečné zápasy v základních skupinách proběhly v třetím hracím dnu. Zápasy, které mnohdy z důvodu vyrovnanosti všech zúčastněných rozhodovaly o konečném pořadí a dvou postupových místech do mistrovské fáze.

Kluky čekaly stejně jako v pondělí hned dva zápasy. V tom dopoledním se střetli nevyzpytatelným soupeřem z Čínské lidové republiky. Čína bojovala o teoretickou šanci na druhé místo, naši zase potřebovali nutně bodovat, aby si udrželi postupovou pozici. Ve velmi tvrdém utkání byli naši ukázněnější a narozdíl od soupeře udrželi své emoce. Po herní převaze zužitkoval ještě v prvním poločase nádhernou křižnou přihrávku Jakuba Uhlíře Lukáš Pařízek, když přízemní střelou na vzdálenější tyč poslal naše do vedení. V dalším průběhu utkání byla na soupeři patrná frustrace, která vyústila v posledních minutách druhého poločasu k nesportovnímu gestu kapitána Čínské reprezentace. Ten po obdržené žluté kartě neunesl rozhodnutí rozhodčího a při odchodu ze hřiště na nucené pětiminutové vyloučení rozkopl jednu z lahví u naší střídačky. Po zásluze následovalo vyloučení a následné ukončení utkání. Po tomto výsledku bylo jasné, že k stvrzení druhého místa stačí gymnazistům ze Štoly z posledního utkání s Turky bod.

Děvčata čekaly Italky. Jednalo se o přímý souboj o druhé postupové místo do nejlepší osmičky. Italky prohrály 0:3 s Brazílií, tento výsledek tedy předpovídal vyrovnané utkání. Holky vlétly do zápasu s obrovskou chutí a hned v první minutě skórovaly. Když za další čtyři minuty přidaly druhou branku, soupeřky zlomily. Po poločasovém skóre 3:0 zněl pokyn trenérů jednoznačně: přidejte ještě alespoň dvě branky a prostřídáme, abychom ušetřily síly před čtvrtfinálovou bitvou. Toto děvčata splnila do puntíku již po pěti minutách druhé půle a trenéři tak protočily všechny hráčky. Češky utkání ovládly a vyprovodily Italky ze hřiště debaklem 11:0. Čtyřmi brankami se prosadila nejlepší česká střelkyně Sára Illéšová. Výběr trenérů Benedikta Chybíka a Bedřicha Chromka má po třech odehraných utkáních neuvěřitelné skóre 25:2. V zítřejším čtvrtfinálovém utkání na něj čekají obhájkyně předloňského vítězství z Prahy, výběr Rakušanek.

V posledním utkání třetího hracího dne čekalo kluky Turecko. Na obou týmech již byla patrná únava. Borci ze Štoly věděli, že jim k postupu stačí bod ale od první chvíle si tuto variantu nepřipouštěli a chtěli v utkání zvítězit. Rtuťovití Turci rozhodně nebyli lehcí soupeři. Nebyli líní na krok, vysoko napadali naše hráče a snažili se o rychlý přechod do útoku po převzetí míče. Když jeden ze soupeřů zahrál v pokutovém území rukou, dočkali se naše barvy v první půli první penalty na turnaji. Tu proměnil s přehledem kapitán Albert Janovský a připsal si premiérovou branku. Druhý poločas to byla bitva. Turci se snažili vyrovnat, naši borci důsledně bránili a čekali na protiútok. V průběhu druhého poločasu dorazily kluky podpořit po zápase s Itálií také děvčata. Po jedné se standardních situací, které celý turnaj kope skvěle Viktor Freisinger, si vstřelili protihráči vlastní branku a tím dali jistotě postupu do další fáze zelenou.

Ve čtvrtfinále čeká kluky stejně jako děvčata výběr Rakouska, který zatím na turnaji neztratil ani bod.