ISF WSC Football: Večer Národů a čtvrteční pachuť Sacheru


ISF WSC Football: Večer Národů a čtvrteční pachuť Sacheru

ISF WSC Football: Večer Národů a čtvrteční pachuť Sacheru

Ve středu proběhl kulturní den spojený s tradičním Dnem národů. To znamenalo, že si všechna družstva část dne odpočinula.

Na nás čekala odpolední část kulturního programu. Spolu s výpravou Slovenska a Chile jsme autobusem dojeli do historické pevnosti Kalemegdan, kterou obklopuje rozsáhlý park.

Meteorology hlášené přeháňky se naštěstí nekonaly. Počasí nám přálo, nejvíce zúčastněné zaujaly výhledy na soutok řek Dunaje a Sávy a vojenské exponáty. V podvečer čekal všechny výpravy tzv. "Večer národů" - výjimečná událost, při které probíhá prezentace jednotlivých států.

Česká republika na svém stolku připravila pochoutky z Moravy a sladkosti z Čech. Náš stůl byl v neustálém obležení, oblíbené byly zejména ochutnávky piv, vín, klobásek, uzeného bůčku či lázeňských oplatek. Organizátoři nesehnali projektory, a tak se prezentace jednotlivých států příliš nevydařila - většina výprav, včetně naší, měla totiž připravené video. Mnoho států improvizovalo na poslední chvíli. Naše děvčata předvedla moderní tanec a společně s chlapci si všichni zanotovali "Kdo neskáče není Čech". Vystoupení mělo úspěch a sklidilo zasloužený potlesk. I přes drobné organizační problémy se večer povedl - všichni zúčastnění se navzájem obohatili a odcházeli s nově navázanými kontakty.

Dnes obě naše družstva narazila ve čtvrtfinále na Rakousko. Oba rakouské výběry v turnaji zatím nepoznaly hořkost porážky. Jako první nastoupila do rozhodujícího utkání o postup mezi čtyři nejlepší školní týmy světa děvčata. Prvních pět minut deštivého dne se výběr SOŠG Staré Město teprve dostával do zápasu a soupeřky byly rychlejší. Naše děvčata na to však včas zareagovala a utkání se vyrovnalo. Postupnou územní převahu našich proměnila ve vedoucí branku hlavou Lucie Jelínková, která zužitkovala centr od Anety Poláškové po krásném úniku z levé strany.

Od té doby byla česká děvčata jasně lepší. Rakušanky nepouštěla do útoků a měla ještě několik dalších šancí - tu největší, ve které překopla prázdnou branku, je stála postup do medailových bojů. Opět se bohužel potvrdilo ono pravidlo "nedáš, dostaneš": Těsně před koncem utkání v nastaveném čase míč smolně propadl naší obranou a soupeřky vyrovnaly. Po nájezdech, které v rámci MS škol ve fotbalu nahrazují penalty, poměrem 4:2 nakonec postoupily dále Rakušanky. Tým trenérů Chybíka a Chromka čeká v zítřejším zápase o možnost závěrečného zápasu o 5. místo asijská Čínská Tchaj-pej.

Chlapce čekalo o hodinu později družstvo Rakouska. Jednalo se o akademii špičkového mládežnického výběru Sturm Graz. Na soupeřích byla od první chvíle patrná velká souhra a automatismy v mezihře. Naši opět vycházeli z hlubšího bloku a čekali na možný brejk či propadnutí balonu v obraně soupeře. V poločase jsme po dalším zodpovědném výkonu drželi nerozhodný výsledek 0:0 a protihráče nepustili do vyložené šance. Rakušané celé utkání více drželi míč a toto zužitkovali v 58. minutě, kdy se prosadili po "závaru" v našem vápně. Od té chvíle byl nucen výběr trenérů Filipa Soukupa a Josefa Marka hru více otevřít. Za obrovské podpory rodičů našich borců, kteří stejně jako ve všech předchozích utkáních kluky neskutečně tlačili dopředu, nastala podobná situace jako v zápase děvčat - jen v opačném gardu. V posledním rohu základní hrací doby si dobrým výběrem místa našel míč jeden z lídrů českého výběru Adam Gabriel a nekompromisní hlavičkou vyrovnal. Následovala obrovská euforie. V tu chvíli každý věřil, že Rakušanům vrátíme vypadnutí děvčat z turnaje. Utkání tedy dospělo do samostatných nájezdů. Trenér Soukup se rozhodl pro moment překvapení a do branky poprvé v turnaji nasadil druhého brankáře Michala Šilhavého. Ačkoliv všichni zúčastnění udělali pro vítězství maximum, z postupu se nakonec stejně jako u děvčat, poměrem 4:2 na samostatné nájezdy, radovali Rakušané. Dnes našim tradiční rakouský Sacherův dort zhořkl.

V zítřejším utkání o postup do zápasu o konečné páté místo čeká kluky výběr Kataru - vítězů z předloňského šampionátu v Praze. Věříme, že se oběma českým týmů podaří vyhrát zbylé zápasy a vylepší nejlepší historické pořadí na fotbalových šampionátech ISF. Mají pro to všechny předpoklady!

 


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2020 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací