O Pohár ministra školství se plavci utkali pod drobnohledem televize


O Pohár ministra školství se plavci utkali pod drobnohledem televize

O Pohár ministra školství se plavci utkali pod drobnohledem televize

Plzeň byla městem, do kterého se sjely ty nejlepší týmy z celé republiky, aby bojovaly o prestižní skleněný Pohár ministra školství. Jak se celá soutěž vydařila? A jaký program na žáky základních škol čekal?

 

 

 

Vůbec poprvé se ve čtvrtek, 14.září, do Plzně sjely plavecké týmy základních škol, aby se pokusily získat titul mistra republiky a odvézt si domů krásný skleněný Pohár ministra školství. Na rozdíl od ostatních disciplín ligy, které jsou většinou určeny starším žákům, je plavání určeno hlavně žákům 3. tříd, kteří jej mají povinné v rámci školní docházky.medaile SLZŠ Plavání Plzeň        medaile2 SLZŠ plavání Plzeň

       

Sportovní ligy ZŠ se nakonec zúčastnilo téměř 1000 školních plaveckých týmů a na republikové finále se nakonec dostalo pouze 20 nejlepších. Žáci soutěžili v několika disciplínách, a to jak v individuálních plaveckých disciplínách na 25m volným stylem pro chlapce a dívky zvlášť, tak i v hlavní štafetové soutěži na 25m volným stylem. Žáci se pak také mohli účastnit doprovodné soutěže, kdy závodili ve štafetové soutěži v plavání na 25 metrů s deskou.

 plavec SLZŠ Plzeň       bazén Plzeň SLZŠ

Soutěž v plavání však nebylo to jediné, co na finalisty čekalo. Patronka republikového finále a mnohonásobná česká rekordmanka v plavání Petra Chocová si pro žáky připravila exhibiční plavecký závod proti plzeňským ženským plaveckým špičkám. Závod si žáci moc užili a fandili Petře od začátku až do vítězného konce.

Pera Chocová - Plzeň SLZŠ plavání

Dalším překvapením pro žáky bylo představení jiného typu plavání, které přišel předvést tým akvabel, a které žáci sledovali s úžasem ve tvářích. Pěvecký sbor Andílci zazpíval při startu soutěže českou národní hymnu a po skončení soutěže obdaroval vítěze ještě hymnou šampiónů: "We Are The Champions" od Queen. Při soutěži navíc fandily žákům plzeňské roztleskávačky ve svých modrobílých trikotech. Velké nadšení bylo také na žácích znát, když se mohli objevit v televizním vysílání stanice ČT Sport, které se přenášelo na televizní obrazovky živě přímo z akce. 

akvabely Plzeň - SLZŠ Plavání        sbor Andílci - SLZŠ plavání Plzeň

Kromě velké plavecké hvězdy a patronky Petry Chocové se však soutěž nemohla obejít bez organizátorů, rozhodčích  a dalších VIP hostů. Na soutěž dorazili mimo jiné i například zástupce odboru sportu na ministerstvu školství Jan Trnka, viceprezidentka Asociace školních sportovních klubů Svatava Ságnerová, jeden z nejlepších českých plaveckých rozhodčí Luboš Imryšek, ředitel republikového finále a ředitel PK Slavia VŠ Plzeň Tomáš Kotora, sportovní ředitelka republikového finále Renata Kielbergerová, předseda Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška, předseda České unie školního plavání Ladislav Botek a prezident Asociace plaveckých škol Jiří Vopička. Na místo pak také dorazil i primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

televizní rozhovor se Svatavou Ságnerovou       pohár ministryně školství 

Soutěž si žáci moc užili a i diváci si přišli na své. Na rozdíl od běžných soutěží dospělých plavců bylo k vidění mnoho různých plaveckých stylů a dětská vynalézavost, a to zejména u doprovodné soutěže v plavání s deskou. A pohár nebyl jedinou cenou, která plavce očekávala. Na každého účastníka se dostalo a děti mohly získat dary ve formě sladkostí, drobných dárků a hraček, sportovního vybavení od Sportisima, knihu od Radiožurnálu, voucher na vstup do aquaparku Aquapalace a samozřejmě také krásné medaile, diplomy a zajímavé plavecké poháry. Jen na ty nejlepší školy z kategorie menších a větších škol pak čekal pohár skleněný, na který si všech dvacet přítomných týmů brousilo zuby. Ten nakonec putoval do Jičín pro Základní školu Jičín v kategorii malé školy a do Jihlavy základní škole E. Rošického v kategorii malé školy.

 

Výherci štafetového plavání s deskou na 25m v kategorii malých a velkých škol:

výherci      výherci

 

Výherci plavání na 25m volným stylem v kategorii dívky a chlapci:

výherci      výherci

 

Výherci hlavní štafetové soutěže v kategorii malé a velké školy:

výherci      výherci

 

Kompletní fotogalerii z akce najdete ZDE.

 

 

 

 

 


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2018 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací