Teč i přešlap. A pak? Cena Fair play!


Teč i přešlap. A pak? Cena Fair play!

Teč i přešlap. A pak? Cena Fair play!

Přiznali se k trefení a přešlapu při vybíjené či teči při finálovém zápasu v basketbalu - i za to byli hráči a hráčky v rámci letošních školních sportovních soutěží oceněni Českým klubem fair play. Pokud by se nedoznali, následoval by ve všech případech stejný scénář - jejich tým by byl zvýhodněn. Možná by získali bod, který by je přiblížil k vítězství. Možná by jim ubyl protihráč. Přesto se všichni rozhodli stejně - zvedli ruku a řekli, co se stalo. Následek? Ocenění cenou Fair play!

Přinášíme vám pár příběhů z významných školních sportovních soutěží těch, kteří se na konci turnaje překvapeně usmívali, jelikož si pořadatelé jejich čestného chování všimli a Český klub fair play (ČKFP) je za to ocenil.

Házenkářské a basketbalové teče

V závěru napínavého zápasu o vítězství přiznala teč. Z republikového finále Sportovní ligy si za to Natálie Krejčová ze ZŠ Křiby Zlín odnesla ocenění Fair play. Podobně se zachoval i Jakub Weis ze ZŠ Kuncova Praha, který se při závěrečném basketbalovém turnaji za nepříznivého skóre přihlásil k dotyku a jeho družstvo kvůli tomu ztratilo kontrolu nad míčem. Oba dva soutěžící tak sice své týmy znevýhodnili, přesto se zachovali, jak vyžadují nejen pravidla hry, ale především zásady čestného jednání.

Natálie Krejčová přebírá cenu Fair play

Statečný boj až do konce zápasu

Cena Fair play se udělovala také v rámci oblíbeného fotbalového turnaje - Poháru Josefa Masopusta. Držiteli se stali studenti OA Edvarda Beneše z Hranice na Moravě, kteří v závěru republikového finále hráli oslabeni. Tým, který na hřiště vybíhal pouze v deseti fotbalistech, však statečně bojoval až do konce. Cenu Fair play jim za to předával známý a populární herec a člen Předsednictva Českého klubu fair play, Jan Čenský.

Férová vybíjená

Už tradičně se nejvíce cen předalo na závěrečném turnaji ve vybíjené v Pecce. V turnaji dívek bylo oceněno pět hráček, ve smíšené kategorii dalších osm sportovců. Ve všech případech se jednalo buď o přiznání k vybití, nebo k přešlapu. Za zmínku stojí počin Romana Radoucha ze ZŠ Zliv, který mohl vybít upadnuvšího protihráče. Přesto tuto situaci nezneužil. Jeho družstvo turnaj nakonec vyhrálo a odvezlo si i cenu Fair play za příkladné a kamarádské gesto. Za zmínku stojí i fakt, že tři ocenění putovala do ZŠ Benešov, dvě do ZŠ Nová Paka a dvě do ZŠ Havlíčkův Brod. Ceny jim předala předsedkyně Českého klubu fair play, Květa Pecková.

Spolupráce AŠSK a ČKFP

Vzájemná spolupráce AŠSK a ČKFP trvá už od roku 2007. Jen letos se zástupce ČKFP zúčastnil  těchto významných školních sportovních soutěží:

  • Republikové finále v házené Sportovní ligy ZŠ - Frýdek-Místek
  • Pohár AŠSK ve florbalu - Jindřichův Hradec
  • Republikové finále v basketbalu Sportovní ligy ZŠ - Děčín
  • Svátek fotbalu McDonald's Cupu - Ústí nad Labem
  • Republikové finále Poháru Josefa Masopusta - Praha
  • Republikové finále ve vybíjené - Pecka

V podzimním období budou moci školáci a školačky získat ceny na dvou dalších republikových finále - atletickém čtyřboji v Kolíně a přespolním běhu v Hradci Králové.

Květa Pecková na republikovém finále v házené Sportovní ligy ZŠ

 

 


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2019 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací