Zápisník z Paříže: Vydařené závody a přátelství pod Eiffelovkou


Zápisník z Paříže: Vydařené závody a přátelství pod Eiffelovkou

Zápisník z Paříže: Vydařené závody a přátelství pod Eiffelovkou

"Pojď, Kubo, pojď. Každý místo, počítá se každý místo!" ozývá se křik u tratě. V parku u nejznámější věže planety - Eiffelovky - právě probíhá mistrovství světa škol v přespolním běhu. Jablonecká trenérka Veronika Hrušková z Gymnázia Dr. Antona Randy vedle mě povzbuzuje Jakuba Augstena, třetího nejlepšího Čecha závodu. Po trati dlouhé 5,5 km se prohání středoškoláci z 36 zemí světa, jejich dívčí kolegyně přijdou na řadu hned po nich.

Povzbuzování přeruší zvonění mého telefonu. Ozve se v něm hlas trenéra českého dívčího týmu: "Honza běžel vážně pěkně. Stihly jste spočítat, kolikátý doběhl?" zajímá se Tomáš Klíma, který stojí u první překážky a netrpělivě čeká na start jeho svěřenkyň. "Běžel skvěle, myslím, že bude kolem třicátého místa," odpovídám. Trenérka Veronika přikyvuje. Tratí se sice prohnalo 150 běžců a v zajetí všech barev dresů, fandění i fotografování se dalo jen těžce stíhat počítat, obě jsme si ale jisté, že tohle bude úspěch. Nakonec je z toho 38. místo!

Jako druhý z české výpravy finišuje Matěj Bříza, dobíhá na 76. místě - jen o jednu příčku za první polovinou běžců. Za ním se postupně do cíle ženou Jakub Augsten, Vadym Rishko, Ondřej Budský a Tomáš Lengyel. V soutěži týmu, při které se počítá umístění prvních čtyř nejlepších běžců, se tak reprezentanti z Gymnázia Dr. Antona Randy radují z celkového 14. místa.

Co holky, pokoří je, nebo ne? V týmu mají nadějnou běžkyni a eso v rukávu Adélu Koláčkovou. Trenér Klíma jí už od vzletu do Paříže zmiňuje jako favoritku dívčího týmu z brněnského Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka. Ví, že jestli někdo může zdolat historicky nejlepší umístění české běžkyně na mistrovství světa škol v přespolním běhu, je to právě ona.

Adéla už od začátku běží výborně, drží se ve druhé skupince závodnic do desátého místa. Mezi nimi a vedoucími běžkyněmi je jen několika metrová propast. Na trati delší než 4 km se nejedná o nepřekonatelnou ztrátu. Všichni tajně doufáme, že se jí na vedoucí skupinku podaří dotáhnout. Atletky si ale odstup udržují. Česká závodnice v modrém dresu tak nakonec dobíhá na 7. místě a dosahuje tak na historicky nejlepší umístění české reprezentantky na světovém šampionátu škol v přespolním běhu. Na šampionátu se navíc stává druhou nejrychlejší běžkyní Evropy - poráží jí jen Holanďanka Manjorie Jansenová. Neskutečný úspěch - shodujeme se s trenéry v cíli.  

Na trati zatím bojují její kolegyně. Uvědomujeme si, že tohle by mohlo být i výjimečné týmové umístění. Jen dvě pozice za první třicítkou závodnic přibíhá Lucie Filipová, o dalších pět umístění za ní protíná cíl Tereza Charvátová. Netrpělivě čekáme na doběh čtvrté závodnice, jejíž výsledek se bude počítat do celkového pořadí české dívčí výpravy. Lucie Kučerová přibíhá jako 69., brněnskému sportovnímu gymnáziu tak zajišťuje výtečné 8. místo! Do cíle se řítí i poslední dvě české závodnice - Veronika Popelková a Klára Vildomcová. V cíli se všech šest Češek společně raduje z umístění v první desítce nejlepších zemí světa. Stoupnou si do kruhu, dají ruce doprostřed a zakřičí pokřik: "Knedlo-vepřo-zelo". Tahle radost je opravdu česká.

Za malou chvíli budou odjíždět autobusy z místa konání závodu, a tak chvátám do místní cukrárny vzdálené jen několik stovek metrů od ocelové věže. Dnes má totiž Jakub Augsten, jeden z chlapců české výpravy, narozeniny. Vybírám dort se šlehačkou a s úhledně vyrovnanými jahodami. Pro Adélu přikupuji makronku s malinami, jako sedmá nejlepší běžkyně světa a druhá nejrychlejší dívka Evropy si ji rozhodně zaslouží.

Večer národů aneb jak děvčata tancovala a Slováci skandovali

Dva úhledně zapletené nabírané copy s barevnými mašličkami a bílé kroje. Děvčata právě vystoupila z autobusu. Přípravy se brněnským běžkyním očividně podařily a nyní už jen počkat, až dojde česká výprava na řadu.

"Czech Republic," vyřkne moderátor a kluci i holky vkráčí na mírně vyvýšené pódium. Bude se tančit! Nejprve ale organizátoři pouští video chlapecké výpravy z Jablonce nad Nisou, v pozadí se mají rozeznít tóny slavné Smetanovy skladby Vltava. V sálu ale zůstává ticho. "Technické problémy," hlásí moderátoři. Navíc se jim nedaří ani najít písničku "Šla Nanynka do zelí", na kterou mají české dívky vystupovat. "Co teď?" holky a kluci si na pódiu vyměňují pohledy.

Slovenská výprava zpozoruje zmatené tváře Čechů. Na třicet slovenských běžců a běžkyň začne na podporu skandovat - "Česko, Česko". S potleskem a křikem se přidávají i ostatní výpravy. "Tohle není jen kulturní Večer národů, tohle je i večer přátelství," pomyslím si. Holky a kluci se na sebe začnou usmívat. Zamávají a já se s moderátorem v pozadí domlouvám, že mu za malou chvíli přineseme hudbu na telefonu, aby si české běžkyně přeci jen mohly na pódiu zatančit.

Písničku se daří rychle stáhnout, a tak český tým vstupuje za malou chvíli na pódium znovu. Hudba se line sálem, dívky zvedají ukazováčky a z reproduktorů se ozývá "Ty, ty, ty! Ty, ty, ty! Ty to budeš platiti." Následuje poslední sloka a Slováci už zase skandují - "Česko, Česko". Z publika zazní potlesk. Jeden z chlapců - Ondřej Budský - si bere do ruky moderátorův mikrofon a velmi dobrou angličtinou pronáší: "Kuba z naší výpravy má dneska narozeniny, a tak jsem vás chtěl poprosit, jestli bychom mu mohli všichni společně zazpívat." Rychle popadnu dort, tohle gesto jsem nečekala. Ondra na mě překvapeně houkne: "Vy máte dort? Tak já mu ho předám, jo?" Souhlasím.

Sálem se ozývá celosvětově známé "happy birthday to you", narozeninovou píseň zpívá na 400 lidí z 36 zemí světa. Tohle byl skvělý nápad! Holky a kluci schází spokojeně z pódia. Spolu s trenéry je chválíme. Teď je ta nejlepší chvíle předat sladké překvapení také Adéle. Trošku se obávám, jestli z makronky s malinami bude mít radost. Trenéři Tomáš Klíma a Karel Kovařík mě totiž strašili, že Adéla sladké moc nejí. I tak doufám, že bude mít pravá francouzská makronka úspěch? Má!

Asi za půl hodiny mě Adéla míjí uprostřed sálu a usmívá se na mě. Za kratičký moment se ale vrací směrem ke mně a říká mi: "Moc děkuju za tu makronku, byla nejlepší, kterou jsem kdy měla. Fakt!" Tenhle děkovný moment si budu ještě dlouho pamatovat a hlavou mi probleskne, že bych jim už měla přestat, ač "moravsky", říkat "děcka". Dnešní večer totiž jednoznačně ukazuje, že těmi oni už dávno nejsou.

Nezapomenutelná první výprava

Byla to moje první výprava na mistrovství světa škol. Bude to možná znít jako klišé, ale už teď vím, že v paměti mi těch pět dnů zůstane do konce života. Na Paříž nebudu vzpomínat jako na město s ohromujicí Eiffelovou věží či nádhernou katedrálou Notre-Dame, ale jako na místo, kde jsem si potvrdila, že přátelství není vytyčeno státními hranicemi, kde jsem viděla, jak se náctiletí proměňují v dospělé a kde jsem si znovu uvědomila, že sport spojuje. Díky za to!

Katarína Železná

vedoucí české výpravy v Paříži

 

Výsledky české výpravy - jednotlivci:

 Dívky

7. Adéla Koláčková

32. Lucie Filipová

37. Tereza Charvátová

69. Lucie Kučerová

76. Veronika Popelková

113. Klára Vildomcová

 

Chlapci

38. Jan Málek

76. Matěj Bříza

84. Jakub Augsten

92. Vadym Rishko

99. Ondřej Budský

114. Tomáš Lengyel

 

Výsledky - družstva:

Dívky - školní týmy

1. Austrálie

2. Nový Zéland

3. Francie

8. Česká republika - Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka

 

Chlapci - školní týmy

1. Maroko

2. Nový Zéland

3. Turecko

14. Česká republika - Gymnázium Dr. Antona Randy

 

 

Češký tým na startu

Čekání před svolatelnou

Čeští školáci na trati

Mistrovství světa škol v přespolním běhu se běželo v okolí slavné Eiffelovy věže.

Na fotce je Matěj Bříza, druhý nejrychlejší závodník české výpravy.

Ondřej Budský na trati. 

Trenérka Veronika Hrušková křičí na své svěřence při doběhu do cíle: "Každý místo, počítá se každý místo!"

Závod dívek

Veronika Popelková bojuje těsně před cílem o každé místo.

Naše hrdinka závodu! Adéla Koláčková vybojovala 7. místo a stala se druhou nerychlejší Evropankou světového šampionátu.

Večer národů

Sál, ve kterém se konal Večer národů.

Školačky z Brna čekají spolu se svými trenéry Tomášem Klímou a Karlem Kovaříkem na své vystoupení. V rámci Večera národů dívky zatančily na písničku Šla Nanynka do zelí.

České dívky tančí na písničku Šla Nanynka do zelí.

Český stoleček na Večeru národů. Přišli byste ochutnat? 

Výpravy sledují představení svých "běžeckých" kolegů z ostatních zemí.

Den po závodě následovala procházka Louvrem.

Česká výprava před slavnou katedrálou Notre-Dame

 


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2019 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací