Vašo Patejdl

Hudební skladatel, zpěvák, hráč na klávesové nástroje a producent.
Po ukončení střední školy absolvoval studium skladby na VŠMU v Bratislavě u prof. Alexandra Moyzese. V roce 1969 byl jedním ze zakladatelů skupiny Elán. V roce 1985 z Elánu odešel a dal se na sólovou dráhu. V roce 1996 se do Elánu vrátil a působí tam dodnes. Vašo Patejdl se autorsky a producentsky podílel na tvorbě slovenských i zahraničních interpretů např. Beáta Dubasová, Marika Gombitová, Helena Vondráčková, Heidi Janků, Karel Gott, Banket, atd.. Jako skladatel filmové hudby se proslavil písněmi pro film FONTÁNA PRO ZUZANU a jeho několika pokračování.
Vašo Patejdl je držitelem Zlaté Bratislavské lyry (1987)a dvojnásobným držitelem Stříbrné Bratislavské lyry (1980, 1985). V roce 1989 získal Cenu novinářů na Bratislavské lyře za duet s Beátou Dubasovou za píseň Muzikantské byty. 1999 Uvedení do Síně slávy Hudební akademie Slovenska. V tomtéž roce jeho píseň Voda, čo ma drží nad vodou (Vašo Patejdl/Jozef Urban) vyhlášena Hudební akademií Slovenka "Skladbou roku". Za tutéž píseň V ROCE 2000 Cenu SOZA. V roce 2015 byl nominován na Českého lva za hudbu k filmu Sedmero krkavců (režie Alice Nellis). Je autorem celé řady sólových alb jak pro dospělé, tak i pro děti. Jen se skupinou Elán vydal Vašo Patejdl 10 velmi úspěšných až kultovních alb. Významná a bohatá je i jeho muzikálová tvorba (Bambi, Jack Rozparovač, Tisícročná včela..). Složil hudbu pro filmy Fontána pre Zuzanu (1985, 1993, 1999), Mrtvola musí zomriet´(2011) a Sedmero krkavců (2015).


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2018 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací