Pohár rozhlasu oslaví 50. výročí republikovým finále v Olomouci s Michaelou Hrubou a Šárkou Kašpárkovou


Pohár rozhlasu oslaví 50. výročí republikovým finále v Olomouci s Michaelou Hrubou a Šárkou Kašpárkovou

Pohár rozhlasu oslaví 50. výročí republikovým finále v Olomouci s Michaelou Hrubou a Šárkou Kašpárkovou

Nejlepší školní atleti a atletky země se sjedou do Olomouce. V úterý 12. června je totiž čeká prestižní atletická událost - republikové finále Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou, které se uskuteční v rámci populární Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství. Jedna z nejznámějších atletických soutěží školní mládeže letos slaví padesáté narozeniny. Odehraje se na stadionu TJ Lokomotiva Olomouc, kam zamíří více než 300 závodníků a závodnic z celé České republiky. Už teď je jasné, že nepůjde jen o výjimečnou atletickou podívanou, ale také o skvělou show se školní diváckou podporou.

Atlety a atletky přivítá v moravské metropoli juniorská mistryně světa ve skoku vysokém a patronka soutěže Michaela Hrubá. Chybět nebude ani bronzová olympijská medailistka z Atlanty, trojskokanka Šárka Kašpárková a bývalý výškař, vicemistr Evropy a v současné době ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků. Na místě budou připraveny také televizní kamery, které budou republikové finále vysílat v živých vstupech na kanálu ČT sport. Diváckou atmosféru zajistí na sto školáků a školaček ze sportovních tříd olomoucké základní školy Heyrovského. Celkem se republikového finále zúčastní 33 družstev z 23 škol. Bojovat budou ve čtyřech kategoriích - mladší žáci a žákyně (ročníky narození 2005 a 2006) a starší žáci a žákyně (ročníky narození 2002 až 2004).  

"Pohár rozhlasu rozhýbává holky a kluky po celé republice, čímž vytváří obrovskou sportovní základnu na školách a pomáhá objevovat nové talenty. Důkazem je patronka letošního ročníku Michaela Hrubá, která začala s atletikou právě díky úspěchu ve školní sportovní soutěži. Zápolení navíc do tříd přináší nadšení pro společný cíl a díky přímým přenosům České televize také radost ze sportovních úspěchů spolužáků. Těším se, až v Olomouci uvidím spoustu dětí, které při závodu fandí svým školním kamarádům a kamarádkám," říká Svatava Ságnerová, viceprezidentka pořádající Asociace školních sportovních klubů.

"Pohár rozhlasu s Českou spořitelnou je stěžejní atletickou soutěží pro druhý stupeň základních škol a jsem rád, že právě v letošním roce slavíme již 50 let od chvíle, kdy tuto atletickou soutěž začal pořádat Český atletický svaz. Soutěž jako taková má ještě delší tradici, která sahá až do padesátých let minulého století. Závody s tak obrovskou tradicí prošlo nespočet dětí. Mnozí z nich se atletice věnovali i nadále a v mnoha případech se z nich stali čeští reprezentanti, kteří vozili a vozí medaile z evropských či světových šampionátů či olympijských her. Namátkou mohu jmenovat například Tomáše Janků, Kateřinu Baďurovou, Jakuba Holušu, Pavla Masláka či Vítězslava Veselého a mnoho dalších atletických osobností," uvádí Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Ze spolupořadatelské základní školy Heyrovského se na závěrečný atletický mítink probojovali mladší i starší žáci, které vede místní trenér Libor Kalas. Tým mladších žákyň pak od organizátorů soutěže získal tzv. divokou kartu. "V obou kategoriích mají chlapci rozhodně medailové ambice. Vždyť to byli právě naši starší žáci, kteří na loňském republikovém finále vybojovali druhé místo. Od účastníků a trenérů až po ředitele jsme ale hlavně všichni nadšení, že se naše tři týmy dostaly až do finále a moc se na závěrečný závod Poháru rozhlasu těšíme," popisuje náladu před úterním mítinkem místní tělocvikářka a trenérka mladších žákyň Jana Trnečková.

Hrubá zavzpomíná na svou bronzovou medaili z Poháru rozhlasu

Oblíbenou soutěží prošla celá řada známých atletů a atletek. Mezi nimi byli například tyčkařka Kateřina Baďurová, oštěpař Vítězslav Veselý či běžec Jakub Holuša. S odstupem času se sportovní osobnosti do dění Poháru rozhlasu znovu zapojují, například v roli patronů a patronek. V rámci loňského ročníku školáky a školačky při republikovém finále podporoval vynikající český sprinter Pavel Maslák.

Letos bude na stadionu fandit a rozdávat rady jeho reprezentační kolegyně Michaela Hrubá. Česká výškařka se k atletice dostala právě díky školní soutěži. Ve druhé třídě se totiž zúčastnila atletického čtyřboje. Na závodu určeném pro děti třetích až pátých tříd zvítězila ve všech disciplínách. "Rodiče díky tomu po domluvě s paní učitelkou usoudili, že by pro mě mohla být atletika vhodným sportem," popisuje juniorská vicemistryně světa z Eugene své začátky.

V rámci školních sportovních soutěží ale nezůstala jen u atletiky. Všestranně nadaná sportovkyně reprezentovala svou blanskou základní školu například i ve florbalu, vybíjené či v basketbalu. "Atletika pro mě byla vždy tou hlavní, kolektivní sporty ale byly takovým zábavným zpestřením. I v rámci atletiky mě však bavilo si vyzkoušet různé disciplíny. Běhala jsem třeba čtyřstovku nebo osmistovku. Občas se mi do toho úplně nechtělo, ale byla to dobrovolná oběť pro družstvo," přiznává svěřenkyně Michala Pogányho.

Právě na týmovou atmosféru se Hrubá těší i v rámci letošního republikového finále v Olomouci. "Byla jsem se podívat na okresním kole v Brně, kde se holky a kluci při běhu na 600 m hrozně hezky hecovali. A těším se i na ten slavnostní ceremoniál, při němž už ze všech závodníků a závodnic nervozita spadne a panuje jen veselá nálada," přiznává juniorská mistryně Evropy. Vzpomínat při něm navíc bude na své výškařské vítězství a bronzové medaile, které se svou základní školou vydobyla na Poháru rozhlasu v Litomyšli před pěti lety.

Fotogalerie z tiskové konference k Poháru rozhlasu

 

 

 

 

 

 

 

 


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2019 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací