Šestka, šestka aneb Jak diváci skandovali a házenkáři z Frýdku-Místku vítězili


Šestka, šestka aneb Jak diváci skandovali a házenkáři z Frýdku-Místku vítězili

Šestka, šestka aneb Jak diváci skandovali a házenkáři z Frýdku-Místku vítězili

Neskutečná atmosféra a úžasná závěrečná jízda domácího mužstva ze ZŠ Pionýrů. I tak by se dalo popsat republikové finále v házené Sportovní ligy základních škol, které se odehrálo 19. - 20. dubna ve Frýdku-Místku. Nejlepšími školními házenkáři země se stali právě chlapci ze ZŠ Pionýrů, z titulu školních mistryň se radovalo zlínské družstvo děvčat ze ZŠ Křiby.

"Jedeme, jedeme," povzbuzují diváci ve frýdecko-místecké hale domácí tým ze ZŠ Pionýrů. Právě ubíhá posledních devět vteřin přesilové hry soupeře ze ZŠ Zubří. Dalších 27 sekund, které zbývají do konce zápasu, má rozhodnout o nejlepším školním mužstvu házenkářů České republiky. Rozehrávka, přihrávka, střelba do pravého rohu. "Gól," radují se žluto-černě odění hráči z týmu hostí.

"Oddechový čas," reagují na soupeřův trumf trenéři ZŠ Pionýrů z Frýdku-Místku. Je třeba uklidnit hráče a domluvit taktiku posledních vteřin zápasu, tohle finále ještě není rozhodnuto. Elektrizující fanouškovská atmosféra nasvědčuje, že se domácí mužstvo bude o titul rvát do posledních vteřin. 

"Jdeme v klidu," zdůrazňuje trenér obklopen hráči domácího týmu. Tenhle "time" je především o uklidnění celého družstva a připomenutí nacvičené kombinace. Modře oděné mužstvo skládá ruce doprostřed. "Pojďme," zařve jednohlasně. Část hráčů se rozutíká na lavičku. Nejmenší z házenkářů si na ní nervozitou okusuje nehty, další si zase pohrává s ručníkem. Zbylí členové týmu jdou vstříc závěrečným 25 sekundám zápasu. Cíl je jediný, naplnit přání trenéra a snad i celé haly - dát gól.

Rozehrávka, přihrávka, další přihrávka. Domácí drží míč a přehazují si ho ze středu do levého rohu hrací plochy a zase zpět. "Šestka, šestka," rozléhá se halou zkrácený název frýdecko-místecké 6. ZŠ Pionýrů. Další přihrávka, střelba obloučkem, gól! Nejlepší hráč domácích Tomáš Havránek se z vydařené trefy raduje. Je vyrovnáno!

"Jóóóó," zatíná fanoušek v černo-červené košili pěst a zvedá ji do vzduchu. V hale není slyšet vlastního slova! Školáci a školačky v publiku šílí, organizátoři i patroni turnaje Lenka Roháčková a Vojtěch Petrovský úžasem kroutí hlavou nad strhující koncovkou. Na časomíře svítí 19:53. Takhle napínavé republikové finále s paralyzující diváckou atmosférou by školním týmům mohli závidět i profesionální házenkáři. Na světelné tabuli se objeví dvě dvanáctky - skóre, které napovídá, že napínavá podívaná bude pokračovat.

"Následovat bude pět sérií penalt ze vzdálenosti sedmi metrů. Pokud ani ony nerozhodnou, přijde řada na náhlou smrt," vysvětluje moderátor turnaje Michal Křížek, že nastává čas na házení tzv. sedmiček. Oba hlavní trenéři určují střelce svých týmů - právě oni budou už za malou chvíli rozhodovat o barvě medailí, které si jejich družstvo převezme. Kouč házenkářů z Frýdku-Místku vyvolené poplácává po hrudi, na druhé straně poukazuje trenér ze ZŠ Zubří na svých pět "bojovníků". Jde se na to!

Jako první nastupuje do "penaltového souboje" střelec posledního gólu Tomáš Havránek z týmu domácích. Proti němu se v bráně staví Jakub Cibulec. Na obou střídačkách se po vzoru hokejistů z olympiády v Naganu drží hráči za ramena. "Bude to souboj nervů," prorokují komentátoři ČT sport. Havránek míří do pravého horního rohu. Cibulec odráží střelu, pokleká a zatíná ruku v pěst. "Smutný začátek pro domácí, ale mají před sebou ještě další čtyři sedmičky," důvěřuje místnímu týmu komentátor ČT sport. Havránek se vrací na střídačku a zklamáním si přetahuje dres přes hlavu.

Následuje hod hostí. Před bránu nastupuje Ondřej Krupa v žluto-černém dresu. Ve finálovém zápasu se prozatím příliš neprosadil, na penaltu si ale věří. Vyplácí se! Hosté se ujímají vedení. Při další sérii "sedmiček" se úspěšnost obou týmů prohazuje. Je vyrovnáno na 1:1.

Třetí hody hráči obou mužstev poměňují. Stav zůstává nerozhodný. Zbývají poslední dvě penalty pro každé družstvo. Ať to dopadne jakkoliv, tohle si školáci budou ještě dlouho pamatovat. Tým z frýdecko-místecké základní školy se ujímá vedení 3:2 a na řadu přichází Ondřej Voleník z mužstva domácích. Proti němu poskakuje brankář Cibulec. Rozhodne souboj, nebo si napjatí fanoušci budou muset ještě počkat?

Domácí hráč s číslem šest volí střelu odrazem. Míč odskakuje do pravého horního rohu. Voleník skáče do vzduchu a k němu přibíhá zbytek týmů. Základní škola Pionýrů z Frýdku-Místku právě ovládla republikové finále v házené. Halou se znovu ozývá už tak známé: "Šestka, šestka!"

 

Celkové výsledky:

Dívky

 1. místo 17. ZŠ Křiby, Zlín
 2. místo ZŠ Masarykova, Velká n. Veličkou
 3. místo ZŠ J. K. Tyla a MŠ Písek
 4. místo ZŠ a MŠ Velká Polom
 5. ZŠ Burešova, Praha 8
 6.  místo ZŠ K. V. Raise, Lázně Bělohrad

Chlapci

 1. místo ZŠ Frýdek-Místek, Pionýrů 400
 2. místo ZŠ Zubří
 3. místo 7. ZŠ Most, Jakuba Arbesa
 4. místo ZŠ Újezd u Brna
 5. místo ZŠ Liberec, Dobiášova
 6. místo 11. ZŠ Plzeň Baarova

 

Fotogalerie

Momenty z finálového zápasu chlapců

Radost vítězného mužstva

Porada týmu v podání ZŠ Zubří

Střela domácího hráče při finálovém zápasu chlapců

 

Momenty z finálového zápasu dívek

Radost vítězek

Zpovídání zlatých a stříbrných medailistek

 

 

Momenty z bojů o 3. místo 


Diváci si užívají zápasu i tvoření mexických vln

 

Slavnostní zahájení soutěže

Vystoupení místních gymnastek a aerobiček

Republikové finále zahájila viceprezidentka AŠSK Svatava Ságnerová, přítomna byla také bývalá výtečná československá reprezentantka v běhu na lyžích a předsedkyně Českého klubu fair play Květa Jeriová-Pecková

Slib rozhodčích

Transparent fanoušků ze 6. ZŠ Pionýrů (Frýdek-Místek)

 


Partneři AŠSK

Počítadlo přístupů od 22. 9. 2009

Copyright © 2019 - AŠSK ČR
Nahlásit chybu | Ochrana osobních údajů

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací